Hydrofor – czym jest i jak działa?

Hydrofor to szereg urządzeń dostarczających wodę z własnego ujęcia. Składa się ze zbiornika hydroforowego, pompy hydraulicznej, zaworu zwrotnego oraz rury doprowadzającej wodę do domu. Zadaniem tego zestawu jest pompowanie wody ze zbiornika hydroforowego do wodociągu. Zbiorniki hydrauliczne wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak manometry, zawory bezpieczeństwa i zawory odcinające. Zbiorniki hydroforowe mogą być wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego.

Jak działa hydrofor?

Zasada działania hydroforów opiera się na prostym zjawisku fizycznym. System ten jest często określany jako woda-powietrze. Gdy chcesz nabrać wody ze zbiornika, po prostu odkręć kran. W tym momencie powietrze w zbiorniku rozszerzy się, a ciśnienie zacznie spadać. Gdy nadchodzi decydujący moment, włącza się pompa, pobierając wodę ze studni. Maksymalne i minimalne ciśnienie zatrzymania i uruchomienia pompy może się różnić w zależności od producenta. Dzięki temu zjawisku hydrofory umożliwiają ekonomiczną eksploatację układu – pompa nie pracuje w sposób ciągły, a jedynie w razie potrzeby. Jak więc widać, pobór wody do domowej sieci wodociągowej i działanie pompy tylko częściowo są od siebie zależne. Ciśnienie wewnątrz zbiornika powietrza ma znacznie większy wpływ na jego działanie. Hydrofor pozwala ograniczyć częstotliwość operacji pompowania. Wpływa to na ogólną długość życia. Hydrofor przechowuje wodę, więc nie pompuje się za każdym razem, gdy włączasz kran w domu. Hydrofory są przeznaczone do zwiększania ciśnienia wody w rurach. Jest to bardzo przydatne urządzenie, zwłaszcza jeśli trzeba dowieźć wodę na wyższe piętra.

Jaki hydrofor wybrać!

Jeśli dom nie jest bezpośrednio podłączony do wodociągu i musisz czerpać wodę ze studni, będziesz potrzebować hydroforu. Możesz wybrać między klasyczną konfiguracją lub bardziej nowoczesnym hydroforem membranowym. Pamiętaj, że sam hydrofor to tak naprawdę tylko zbiornik wody i powietrza. Do pompowania wody wymagany jest system hydroforowy, w skład którego wchodzi pompa, wyłączniki ciśnieniowe i zawory. Hydrofory są również przydatne do regulacji ciśnienia w rurach podłączonych do sieci wodociągowej, zwłaszcza w budynkach wysokich.

Jaka jest główna rola hydroforów?

Głównym zadaniem hydroforu jest zaopatrywanie w wodę miejsc niedostępnych dla sieci wodociągowych. Hydrofory służą do magazynowania wody i wytwarzania ciśnienia hydraulicznego w systemach zaopatrzenia w wodę. Może być również używany do pompowania wody z jezior, studni głębinowych i innych źródeł. Hydrofory są również wykorzystywane do dostarczania wody na wyższe kondygnacje budynków, aby zapewnić wystarczający przepływ wody w całym budynku.