Jaki jest koszt usługi notarialnej przy zakupie mieszkania?

Jaki jest koszt usługi notarialnej przy zakupie mieszkania?

Koszt usługi notarialnej przy zakupie mieszkania

Kupno mieszkania wiąże się z dodatkowymi wydatkami – jednym z nich jest usługa notarialna. To dzięki niej procedury związane z transakcją przebiegają zgodnie z prawem. Cena za czynności notarialne stanowią jednak podstawową wielkości wysokości prowizji. W tabeli zestawiono ceny usług notarialnych przy zakupie mieszkania, która zależna jest od ich charakteru.

Charakter usługi notarialnej Koszt usługi
Protokół przyjęcia darowizny 50 zł
Umowa przedwstępna kupna spółdzielczego własnościowego lokalu 300 zł
Akt notarialny sprzedaży mieszkania i lokalu 350 zł
Ustanowienie oświadczenia dziedziczenia mieszkania 100 zł
Umowa dzierżawy lokalu 150 zł

Pamiętajmy, że cena usług notarialnych może być zróżnicowana w zależności od wybranego notariusza, dlatego zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie transakcji przez odpowiedniego specjalistę, warto porównać oferty notarialne. We wszystkich przypadkach skorzystanie z takiej usługi jest wymagane, jeżeli chcesz kupić lokal lub mieszkanie.

Po jakiej cenie dostać usługi notarialne przy zakupie mieszkania?

Koszty usługi notarialnej zależą od kilku czynników

Usługi notarialne przy zakupie mieszkania to szerokie pojęcie, które zawiera w sobie kilka czynników. Koszt usługi notarialnej zależy od wielu czynników, takich jak np. wielkość transakcji, czasowa długość usługi, miejsce siedziby, czy też dodatkowe usługi związane z prawnymi aspektami kupna. Dodatkowe opłaty notariusza mogą dotyczyć uwierzytelniania podpisów, sporządzanie kopii wszelkich dokumentów lub kolejnych postępowań dotyczących transakcji zakupu mieszkania. Notariusz może też dodatkowo zażądać opłaty za prace prywatne, dotyczące danej transakcji.

Bardzo ciężko jest jednoznacznie określić dokładny koszt tego rodzaju usług notarialnych, niemniej jednak, jeżeli założymy, że jest to zwykła, szablonowa transakcja zakupu mieszkania, to ceny usługi notarialnej mogą wynosić od 500-1500 zł netto, w zależności od wielu czynników, już wymienionych powyżej. Można również doliczyć koszty podatku VAT, który wynosi od 23% do wyliczonej ceny usług notarialnych. Dodatkowo, należące się notariuszowi opłaty różnią się między województwami, więc kupujący powinni być przygotowani na ponoszenie kosztów wyższych niż standardowa cena.

Aby lepiej zrozumieć skomplikowany zakres cen usług notarialnych przy zakupie mieszkania, zestawienie poniżej prezentuje ceny usług w poszczególnych województwach i oddaje ich zakres:

Województwa Cena usługi
Małopolskie 450-1300 zł netto
Podkarpackie 350-1200 zł netto
Śląskie 500-1400 zł netto
Lubelskie 400-1400 zł netto

Podsumowując, długość i skomplikowanie usługi notarialnej przy zakupie mieszkania zależy w dużej mierze od wielu czynników, a koszty usługi notarialnej różnią się między województwami. Ostatecznie jednak, jak wynika z tabelki powyżej, ceny usługi notarialnej zakupu mieszkania wahać się będą w granicach 350-1400 zł netto plus podatek VAT.

Koszt pomyślnego zakupu mieszkania – cena usługi notarialnej

Kupowanie mieszkania – związane koszty

Kupowanie mieszkania to zazwyczaj bardzo kosztowna inwestycja. Wliczone w ten wydatek koszty to m.in. cena usługi notarialnej, która jest niezbędna do legalnego i skutecznego zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jej wielkość może się różnić w zależności od wielkości nieruchomości oraz dodatkowych czynności, jakie następnie przewiduje notariusz wraz ze stronami.

Podstawowa cena usługi notarialnej przy zakupie mieszkania, obejmująca spisywanie i poświadczenie aktu notarialnego, wynosi około 2000-2500 złotych. Do tej kwoty możemy jednak doliczyć różnego rodzaju opłaty i podatki w zależności od jego powierzchni i wartości:

  • 2% od wartości transakcji (PCC)
  • Od 0,5 – 2% od wartości sprzedaży dla lokalnego samorządu
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych (20 złotych)
Koszt Wysokość [zł]
Akt notarialny 2000-2500
PCC Od 2% od wartości transakcji
Lokalny podatek w samorządzie Od 0.5 – 2%
Podatek od czynności cywilnoprawnych 20 złotych

Jak widać, koszt usługi notarialnej w zależności od wielu czynników może się zmieniać. Ważne przy tym, by wiedzieć o czynnościach dodatkowych, które zaleca notariusz przy podpisywaniu aktu i wyliczyć łączny koszt całej inwestycji.Nie wiesz, ile wynosi koszt notariusza przy zakupie mieszkania? Przekonaj się — sprawdź tu: https://notariusz-widzew.pl/oplaty-notarialne-przy-zakupie-mieszkania.